Jak rozliczyć prawidłowo kierowcę?

Dane z karty kierowcy/tachografu

Aby poprawnie rozliczyć kierowcę, co 28 dni należy zrobić odczyt jego karty kierowcy i skopiować wygenerowane pliki w formacie ddd. z czytnika (urządzenie/czytnik tachografu, kart kierowcy) na komputer. Pliki z tachografu należy odczytać co maks. 90 dni. W momencie przesyłania do nas plików (zazwyczaj mailowo) musicie Państwo upewnić się, że w przesyłanych odczytach z karty kierowcy zawarty jest pełen miesiąc, który chcecie rozliczyć + 1 dzień. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie wykonać dla Państwa prawidłowo ewidencję czasu pracy mając dane z całego miesiąca. W przypadku, jeśli nie otrzymamy pełnego miesiąca odczytów, a chcielibyśmy wykonać ewidencję, to będzie ona niepoprawna, ze względu na brakujące dni, godziny, a nawet minuty pracy lub odpoczynku danego kierowcy. Dla przykładu: jeśli chcemy rozliczyć czerwiec i pierwszy odczyt robiony był 28 czerwca, to kolejny robimy też 1 lipca i wtedy te 2 pliki przesyłacie Państwo do nas. Pliki należy przesyłać z miesiąca na miesiąc między 1-szym, a 9-tym dniem miesiąca, tak aby na 10-tego dnia miesiąca móc wygenerować listę płac dla Państwa pracowników.  Rozliczenie delegacji prześlemy natomiast do 19-tego dnia miesiąca maksymalnie, tak, by księgowi mogli wrzucić je w koszty firmowe na czas!

Raport przekroczeń granic / karta delegacyjna kierowcy

Rozliczenie delegacji zagranicznych oraz rozliczenie wynagrodzenia kierowcy wg płac minimalnych w krajach UE wymaga raportów przekroczeń granic z systemów GPS, bądź po kosztach – karty delegacyjne, rzetelnie wypełnione przez kierowców w trakcie jazdy. Jest to bardzo ważny aspekt prawidłowego rozliczenia, by uniknąć nieporozumień z kontrolami skarbowymi, bądź zagranicznymi. Dzięki temu szczegółowo rozliczamy podróże służbowe co do minuty wjazdu czy wyjazdu z poszczególnych krajów. Co jeszcze odróżnia nas od pozostałych firm, to fakt, że bierzemy pod uwagę każdą przekroczoną granicę podróży, a nie tylko te krajowe – z lub do Polski. W ten sposób, w każdym momencie możemy obliczyć wynagrodzenie zgodnie z niemieckim MiLog czy francuskim Loi Macron.

Wynagrodzenie kierowcy

Pełna ewidencja czasu pracy wraz z obliczeniem wynagrodzenia brutto do wypłaty wymaga ustalenia kwot wynagrodzenia brutto z tytułu umowy o pracę wraz z podziałem na ryczałt za godziny nadliczbowe, ryczałt za porę nocną, a także zaliczki za dyżur. Jeżeli dotychczas nie określono dla Państwa kierowców optymalnych kwot wynagrodzenia to stajemy na wysokości zadania i pomożemy Państwu sporządzić taką dokumentację. Na początek przekażemy Państwu standardowy typ umowy dla kierowcy, a z czasem po pełnej analizie czasu pracy Waszych kierowców zoptymalizujemy kwoty tak, by były dostosowane do typu systemów pracy i jazd w Państwa firmach.